PAR BŪVKONSTRUKCIJU PROJEKTĒŠANAS NOZARES SAKĀRTOŠANU

PAR BŪVKONSTRUKCIJU PROJEKTĒŠANAS NOZARES SAKĀRTOŠANU

2014.05.28

 

 

Pēc LBPA valdes un vairāku būvkonstrukciju projektēšanas biroju iniciatīvas 15. maijā notika aktīvāko būvkonstrukciju biroju vadošos projektētāju un vadītāju tikšanās lai diskutētu par kopējo profesionālo līmeni starp būvkonstrukciju projektētājiem, kā arī par citiem aktuāliem jautājumiem. Tika runāts par būvspeciālista atbildības termiņa precizēšanas iespējām likumdošanā, būvkonstrukciju projektētāju civiltiesisko apdrošināšanu u.c. Diskusijā piedalījās:

Normunds Tirāns (IG Kurbads un LBPA valde);

Gatis Vilks (BICP un LBPA valde);

Aldis Grasmanis un Valērijs Vasiļjevs (BKB);

Uldis Voiska (DWG);

Kaspars Beitāns (KasunK. Studija / a222);

Jēkabs Skrastiņš un Gatis Deņisovs (Balts un Melns);

Vladislavs Pozņaks (K Forma);

Viktors Mitrofanovs (SDG);

Artūrs Rakstiņš (ARA Intellect);

Līga Gaile (SM & G Projects, LBPA valde);

Kaspars Bondars (Jensen Consult un Arhis inženieri, LBPA valde).

Diskusijas dalībnieki vienojās, ka pirmais praktiskais solis minimālā nepieciešamā profesionālā līmeņa nodrošināšanai būtu projektētāju apņemšanās strādāt saskaņā ar LBPA profesionālā standarta LBPA-PS-001 prasībām gan darba rasējumu, gan aprēķina atskaites izstrādē.

Diskusijā izkristalizējās vairāki viedokļi, piemēram, projektētāju un arī sabiedrības interesēs ir normatīvajos aktos precizēt būvspeciālistu atbildības termiņu. Jo nozarē šobrīd valda uzskats, ka būvspeciālisti ir par savu profesionālo darbību atbildīgi līdz mūža galam, kas ir pretrunā ar civillikumu un citiem normatīvajiem aktiem. Šis jautājums var raisīt pārpratumus, tādēļ ne tikai būvspeciālistu, bet arī visas pārējās sabiedrības interesēs ir šī jautājuma precizēšana. Pamatots ir viedoklis, ka profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšana termiņam jābūt līdzīgam ar būvspeciālistu atbildības termiņu. Solis būvprojektēšanas nosacījumu sakārtošanas pareizajā virzienā būtu tipveida projektēšanas un ar to saistītu pakalpojumu līgumu izstrāde.

LBPA valde aicina turpināt šo diskusiju šeit komentāru veidā. Katrs Jūsu viedoklis ir svarīgs, un ir ieguldījums mūsu profesionālās vides sakārtošanā!

Līga Gaile, LBPA Valdes priekšsēdētāja

Dalamies ja ir iepaticies

3 komentāri

 1. Andris Lancmanis /

  Varbūt komentārs nav tīri par tēmu.
  Vadošie biroji un vadošie projektētāji – tas viss ir ļoti labi, bet Latvijā ir daudz būvkonstrukciju projektētāji un pietiekoši daudz ir tādi, kuri nebūt nav sliktāki par vadošajiem Rīgas būvprojektētājiem.
  Būvprojektēšanas nozares sakārtošana nepieciešama ne tikai Rīgā, bet visā Latvijā, tāpēc man gribētos domāt, ka jācenšās iesaistīt visi būvkonstrukciju projektētāji. Protams, nevar cerēt, ka visi arī iesaistīsies. Iesaistīsies tie, kuriem būs laiks un būs ieinteresēti nozares kvalitātes attīstībā Latvijā.
  Man ir tāda sajūta, ka par maz ir komunikācijas iespēju starp būvinženieriem. Es nedzīvoju Rīgā, nevaru iekāpt trolejbusā vai autobusā un 15-30 minūšu laikā aizbraukt pie kāda kolēģa pārrunāt kādu jautājumu. Domāju, ka nav daudz Latvijā tādu speciālistu, kuram ir pašam atbildes uz pilnīgi visiem jautājumiem. Līdz ar to rodas nepieciešamība pēc savstarpējām diskusijām par kādu konkrētu risinājumu, mezglu u.t.t. Ne velti ir teiciens, ka viena galva ir gudra, bet divas vēl gudrākas.
  Es nedomāju, ka mums vajadzētu vienam otru uztvert kā konkurentu, kas liegtu dalīties ar savām zināšanām un pieredzi.
  Sakarā ar visu to man ir priekšlikums šajā vietnē izvedot foruma sadaļu, kurā varētu diskutēt par konkrētiem jautājumiem.

  • Mārtiņš Studers /

   Andri, paldies par komentāru / ierosinājumu.
   Vēsturiski LBPA izveidojās no būvkonstrukciju projektētaju kluba, kura ietveros ir iesākts risināt aprkastītās problēmas.
   LBPA ir kluba oficiāls statuss un joprojām ir saglabātas kluba aktivitātes, atliek vienīgi sekot līdzi izsludinātajiem notikumiem.
   Skatīt arī LBPA statūtos mērķu sadaļu.

 2. Lielisks raksts un komentāri!