BIM seminārs un diskusija būvkonstrukciju projektētājiem

BIM seminārs un diskusija būvkonstrukciju projektētājiem

2016.10.06

Arvien aktīvāk sevi piesaka jaunās būvprojektēšanas tehnoloģijas un arī pieprasījums pēc tām. Lai rastu lielāku skaidrību un kliedētu elementārus pārpratumus šajā jautājumā, LBPA rīko semināru par projektēšanu BIM vidē būvkonstrukciju projektētājiem. Uz šo semināru esam aicinājuši spēcīgākos Igaunijas lektorus, kam ir lielāka pieredze projektu realizācijai BIM vidē gan no BIM menedžmenta puses, gan arī no būvkonstrukciju modelēšanas. Šī semināra ideja – mums nevajag kārtējo reizi klausīties par to cik labs ir BIMs, mēs gribam uzzināt praktisku pieredzi no cilvēkiem, kas reāli BIMā ir projektējuši.

Ārzemju vieslektoru apmaksa tiek veikta no LBPA līdzekļiem, tomēr daļēji izdevumus mēs ceram segt no klausītāju ziedojumiem. Tādēļ ieeja seminārā pret ziedojumiem:

– no LBPA biedriem mēs sagaidām ziedojumus vismaz 10,-eiro apmērā;

– no pārējiem semināra apmeklētājiem mēs sagaidam ziedojumus vismaz 50,-eiro apmērā.

Visus interesantus lūdzam reģistrēties un pēc reģistrācijas apstiprinājuma saņemšanas veikt ziedojumu uz LBPA kontu : LV02HABA0551030911359  – Latvijas Būvkonstrukciju projektētāju asociācija, Reģistrācijas Nr. 40008179580, Banka:”Swedbank” AS, Kods: HABALV22), pie ziedojuma norādot par kādas personas (vai personu) apmeklējumu uz BIM semināru ziedojums tiek veikts.

Par šī semināra apmeklējumiem tiks izsniegti apliecinājumi, tie pēc semināra tiks izsūtīti uz dalībnieku e-pastiem.

Pie pirmās izdevības tiks izsūtīti arī slaidi vai citi uzskates materiāli (tiklīdz tos būsim saņēmuši no mūsu igauņu kolēģiem).

Zemāk – sīkāka informācija par semināru un lektoriem kā arī saite uz reģistrāciju.

 

Kārlis Kostjukovs
Normunds Tirāns

 

KAD – 2016. gada 19. oktobris, 11:00-18:00

KUR – Kronvalda bulvārī 1, 200 auditorija

Pasākuma norises valoda – angļu.

Pasākuma plāns:

11.00…12.30 Kas ir BIM projekts, Aivars Alt

12.30… 13.15 pārtraukums

13.15…14.15 BIM izstrādes plāns, Aivars Alt

14.15…14.30 starpbrīdis

14.30…15.30 Konstrukciju modelēšana BIM vidē, Siim Saidla

15.30…15.45 starpbrīdis

15.45…16.45 BIM koordinācija un projekta vadība, Ülari Mõttus

16.45…17.00 starpbrīdis

17.00…18.00 Igaunijas pieredze BIM projektu izstrādē ar piemēriem + diskusija

Lektori:

Siim Saidla (Igaunija)būvinženieris ar pieredzi BIM projektēšanā

Aivars Alt (Igaunija)docents Tallinas tehniskajā koledžā, Igaunijas BIM kompetences centra līdzdibinātājs

Ülari Mõttus (Igaunija)BIM projektu vadītājs un konsultants

Lektoru pieredze:

Siim Saidla

Siim graduated from Tallinn University of Applied Sciences in the field of Construction Engineering. For his previous experience he worked at design office for five years. Since 2007 he has been using BIM models for structural engineering. In every day work he is using Autodesk products: Autodesk Revit Structure, AutoCAD Structural Detailing and Autodesk Robot Structural Analysis Professional. He has expert level in Autodesk Revit Structure and Architecture. For BIM coordination he uses mainly Tekla BIMsight and Navisworks Manage. Siim also has a experience in Tekla Structure, ArchiCAD, Solibri Model Checker, Vico Office and Autodesk Revit MEP. Nowadays he is participating in Tallinn University of Applied Sciences’ BIM development projects. In 2011 he co-founded Estonian BIM Competence Center.

 

Aivars Alt

Aivars has a Masters of Science degree from the Tallinn University of Technology. For nine years he worked for trade company specializing in concrete works. Since then he has been using 3D models in his daily work to communicate/collaborate with clients and partners, facilitate by Autodesk products. Since 2009 Aivars has been working at the Tallinn Tehnikakõrgkool/University of Applied Sciences as associate professor, where he is actively taking part of BIM development projects, including organization of different kinds of events introducing BIM for Estonian AEC industry. His main areas of interest are energy simulations, laser scanning and architectural modelling. He is one of the founders of Estonian BIM Competences Centre established in 2011.

 

Ülari Mõttus

Ülari has graduated Tallinn University of Technology in the field of Business Management. For seven years he worked for Estonian Real Estate Company (Riigi Kinnisvara AS) as a BIM developer/coordinator and as a real estate development project manager. Since 2015 Ülari is an independent BIM and building design consultant. In everyday work Ülari is using Solibri Model Checker. Ülari’s customers are real estate owners, developers, contractors, designers.

Current, Ülari together with Aivars and Siim, has an educational program “BIM Academy” what gives an overview about BIM in every stages: idea-design-construction-operation-demolishing.

Dalamies ja ir iepaticies

8 komentāri

 1. Normunds Tirāns /

  Aivars Alt bija izcls. Jāatzīst ka pateicoties igauņu valsts nekustamo īpašumu aģentūras politikai viņi mums ir priekšā, tomēr ne ļoti.
  Tomēr mani turpina mulsināt apgalvojumi – BIMs nav 3D, tas ir domāšanas veids, datu plūsma u.t.t. … visādi netverami jēdzieni. Bet kad igauņu VNI pasūta projektu ar BIMu, tad galā tas “sausais atlikums” tomēr ir 3D modelis, vai kā?
  Protams ka rīki ietekmē arī mūsu domāšanu ( atceros kā mainijās uztvere pārejot no rasējamā dēļa uz CADu ). Bet vai tā mistiskā runāšana par to kas nav BIMs, un vispirms jau ka tas nav 3D, vai tam ir pamats. Arvien vairāk šķiet ka BIMs tomēr ir tas 3D un pēc tam tad vēl šādi tādi bonusi.

 2. Mārtiņš Studers /

  Vakardien kārtējo reizi pārliecinājāmies, ka BIM var būt jebkas. Arī kartona kaste vai koferis ar dokumentiem ir BIM.
  Protams, kā gan citādāk!
  Vēlreiz un vēlreiz redzam, ka BIM ir palīglīdzeklis nevis glābiņš problēmās, kuras veidojušās ilgstoši un nolaidīgi aizlaižot postā projektēšanas saimniecību.
  Būvkonstrukciju projektētājiem, kā arī citiem intelektuālā darba darītājiem, pievienotā vērtība joprojām būs intelekts, pieredze un zināšanas, kā arī atbildība par paveikto. Pēdējais laiks to visu piesaistīt atbilstošam atalgojumam.
  BIM tikai piedāvā kārtējo reizi efektivizēt tehniķu darbu “ietaupīto” naudu sadalot citās kabatās. Klientam nekas nemainās (nu, jā, tur taču uz mākoņa atradīsies dokumentu kopums, kuru varēs lietot un atvieglot dzīvi, bet kas var pateikt, vai mākonis funkcionēs pēc n-gadiem, vai ļaundari nenozags vai nesačakarēs informāciju – tas, protams, ir cits stāsts par citiem riskiem).
  Kā jebkuras labierīcības, arī BIM, iespējams, palielina kaut kādu komforta līmeni, bet tikai ar nosacījumu, ka sistēma ir gatava. Sistēma, kura darbojas. Tur atbildīgie esam mēs paši. BIM neglābs. Sistēmas radīšana jau lielas finanses neprasa, bet intelektuālo kapacitāti un laiku gan. Neviens cits jau, kā vien paši, to radīt nevaram. Darām jau visu, cik vien tas iespējams, bet neiet ātri uz priekšu. Cik oficiāls 5 gadus pēc “palaišanas dzīvē” ir profesionālais un jau arī Latvijas standarts 1046?
  Pieņemu, ka valsts un pašvaldības ir viegli iebarojamas, jo varētu šķist, ka sistēma ir gatava, tāpēc ka BIM tirgotāji to pasniedz kā radītu.
  Redzams, ka tā vis nav un nebūš. Arī BIM programmatūra mēdz uzkārties klienta klātbūtnē…
  Printeris arī rasējumus nerada, lai gan novērotājam no malas tā varētu šķist…

  Aicinu visus iesaistīties nozares sakārtošanā!
  Aicinu visiem komentētājiem parakstīties zem komentāriem!
  Aicinu nekritizēt tos, kuri cenšas un dara “brīvajā laikā” lietas sabiedrības labumam!

 3. Mārtiņš Studers /

  Starp citu, komentāru rakstīšanas laiks ir ierobežots. Mans pirmais rakstudarbs tādēļ izdzisa un es bēdājos, un dabūju rakstīt vēlreiz…
  Vai varam sakārtot, lai laiks ir bezlimita? Citādi, iespējams arī citi, kuri vēlas atstāt komentāru, pazaudē to un varbūt atmet ar roku komentēšanai!

 4. Ļoti labs seminārs bijis. Tiešām ļoti liels cilvēcisks paldies lektoriem par atklātību un organizētājiem par patērēto laiku!

  Runājot par BIM, kā Building information model, tam ir 3 lietotāji:
  1. Projektētājs
  2. Būvuzņēmējs
  3. Ēkas lietotājs

  Manuprāt, tas otrais lietotājs teorētiski varētu būt visvairāk ieinteresēts tā radīšanā un uzturēšanā, jo tas tiešām palīdz sakārtot saimniecību būvniecības laikā, kas nebūt nav tas vienkāršākais.

  Pirmajam varētu pietikt ar 3D modeli projektēšanas procesa koordinēšanai. Piekrītu Normundam, ka nestandarta būvju projektēšanai parastais Autocad 3D modelis ir adekvāts risinājums.

  Ēkas lietotājs var rādīt ēkas informācijas modeli arī pēc tam, kad ēka ir uzbūvēta vai arī esošai ēkai. Lai to izdarīt, nav nepieciešams veidot modeli no paša sākuma, ko tik un tā būs jāpārtaisa pēc būvdarbu pabeigšanas, ja būvuzņēmējs to nebija uzturējis būvdarbu laikā. Jautājums – cik lielai/sarežģītai ēkai/būvei jābūt, lai tas vispār būtu aktuāli?

  Vēl ir labs jautājums par BIM menedžeri, un viņa lomu projektēšanas procesā. Ir skaidrs, ka šobrīd, viņam vairāk ir konsultanta loma pie BIM izveides, jo katram atsevišķam projektam BIM pagaidām ir individuāls veidojums no atsevišķām programmatūrām. Tad viņam ir vēl ģeometrisko konfliktu meklēšanas darbs un to novēršanas menedžments un atbildība par to. Noteikti, ar laiku parādīsies jauni izaicinājumi, ko šim speciālistam būs risināt.

  No savas pieredzes zinu, ka līdzīgs BIM menedžeris ir akūti nepieciešams būvlaukumā, ja būvuzņēmējs izmanto BIMu kā kvalitātes un procesa kontroles sistēmas datu bāzi. Pat vienkāršo objektu būvniecībā to izmanto SKANSKA. Ne par velti Aivars Alt ieminējās par ASV ģenerāluzņēmējiem, kuriem ir savs atsevišķs inženieru departaments, kas uztur BIM projekta realizācijas laikā.

  Ņemot vērā, ka par BIM var būt
  = Building Information Modelling;
  = Building Information Model;
  = Building Information Management,
  ierosinu izvēlēties vienu variantu.
  Piedāvājums: BIM = Building Information Model

  • Normunds Tirāns /

   Jā, vēl arvien labs ir jautājums par BIM menedžeri. Latvijas būvniecības likumdošana paredz konkrētu atbildību sadalījumu. Manuprāt no tās izriet ka BIM menedžerim ir jāstrādā būvprojekta vadītāja pakļautībā un būvprojekta vadītājam ir jāuzņemas atbildību par BIM menedžera darbībām.

 5. Citāts no somu standarta:
  “In all cases designers are responsible for the quality of BIM files delivered. Even if the client has approved files the full responsibility remains with the designer. In other words, the responsibility is on the person who made the mistake not on the one not finding it.”

  • Mārtiņš Studers /

   Lūdzu standarta numuru un nosaukumu!

   • Jānis Berķis /

    COBIM 2012 series 06

    Lai gan saukti par “prasībām”, tomēr lietoti ne tikai Somijā un Igaunijā, bet arī Latvijā, kā pielikumi projektēšanas līgumiem.